You are currently viewing Nauka języka hiszpańskiego to pomysł na rozwój osobisty

Jest jesień i masz dłuższe wieczory w domu dla siebie i szukasz pomysłów na rozwój osobisty?

Często słyszę od różnych osób, że już kiedyś uczyły się języka hiszpańskiego i że chciałyby wrócić do nauki. Z doświadczenia pracy jako lektor języka hiszpańskiego wiem, że to świetna motywacja do nauki!

Ostatnio poznałam w “Interaktywnej Paczce” (skupiającej kobiety pracujące online) Agnieszkę Kulczyk która prowadzi bloga na stronie: https://akulczyk.pl/blog/ i podcast https://akulczyk.pl/podcast-kurs-na-rozwoj/.

Agnieszka na swoim blogu dzieli się w nich swoimi doświadczeniami, przemyśleniami na temat rozwoju osobistego. Pondato opowiada o wypracowanych samodzielnie metodach poprawy jakości życia oraz życiem bardziej w zgodzie ze sobą. Jest też jedną z prawie 60 autorek książki “Chcę WWWięcej”, której przedsprzedaż rusza już niedługo.

Zadałam kilka pytań Agnieszce o jej doświadczenia związane z nauką języka hiszpańskiego.

Dlaczego uczysz się hiszpańskiego i jak długo?

Hiszpańskiego uczę się już jakieś 13 lat. Po takim czasie powinnam już mówić biegle w każdym dialekcie, ale ledwie przeszłam z A1 do A2. I cała odpowiedzialność za ten stan rzeczy spoczywa na mnie. Hiszpanią jestem zafascynowana od dziecka.

Kiedyś powiedziałam mamie, że powinna była wyjechać do Hiszpanii i tam mnie urodzić, bo miałabym hiszpańskie obywatelstwo. Zawsze chciałam mieszkać w Hiszpanii i stąd moje początki nauki tego języka.

Czy język hiszpański jest trudny?

Dla mnie jest banalny. W pewnym momencie pomyślałam sobie, że to jest tak prosty język, że cały świat powinien mówić po hiszpańsku. Myślę że, wtedy nie byłoby problemu, żeby się dogadać za granicą.

Od czego warto zacząć naukę hiszpańskiego?

Zaczynałam od darmowych materiałów znalezionych w internecie i zeszytu. Potem miałam Duolingo. Na początek było dla mnie dobre, ale potem miałam wrażenie, że stoję w miejscu. Teraz korzystam z aplikacji Busu do nauki i El Conjugador do gramatyki. Oprócz tego słucham hiszpańskich piosenek, oglądam filmy i seriale po hiszpańsku i zapisałam się na kilka newsletterów, w tym Twój!

Weszłam na Twoją stronę “Hiszpański praktycznie”. Super, że masz lekcje online, ale też kurs online. To pozwala uczyć się we własnym tempie i w dopasowany do siebie sposób. Do tego tyle darmowych materiałów i tak fajnie podzielonych! A na blogu dużo wpisów o podróżach, dzięki którym można zapoznać się z kulturą Półwyspu Iberyjskiego.

Czy można samemu nauczyć się hiszpańskiego? 

Dopiero teraz zabrałam się naprawdę sumiennie.

Od 2 miesięcy poświęcam niby niewiele, bo 5 minut dziennie, ale za to regularnie, a to najważniejsze. Ważne, żeby wygospodarować tyle czasu ile się ma, nawet te 5 minut, ale za to codziennie powtarzać. Wtedy uczę się czegoś nowego. Tylko taką regularnością idzie się do przodu.

Wcześniej próbowałam uczyć się po 30 minut dziennie. Ale jeden dzień miałam tyle czasu, a drugi już nie. I wtedy działałam ze schematem “a to jak nie mam tyle czasu ile zaplanowałam, to wcale nie siadam”. W taki sposób minęło te 13 lat, a ja dalej jestem na początku swojej nauki. Ogólnie rzecz biorąc, jeżeli chodzi o uczenie się samemu, to myślę, że to zależy. Od indywidualnej sytuacji i samodyscypliny. Żeby nauczyć się języka, to właśnie systematyczność jest najważniejsza.

Jeżeli wiesz, że masz na tyle silną motywację, żeby codziennie poświęcić chociaż te 5 minut na naukę, to że można się nauczyć. Ale akcentu i wprawy nabrać można tylko używaniem. Jeżeli masz problem z samodyscypliną, to lepsza będzie nauka z kimś. I w przypadku nauki z kimś i używaniu fajną opcją będą na przykład Twoje lekcje online. Można też nawiązać kontakt przez internet z kimś hiszpańskojęzycznym, czy w nawet w stworzonych do rozmów z native’ami knajpkach.

Uczyłaś (-eś) się kiedyś już hiszpańskiego i potrzebujesz odświeżyć, usystematyzować swoją znajomość podstaw języka hiszpańskiego?

Poprosiłam Agnieszkę o opinię na temat mojego kursu online : Hiszpański od podstaw – do samodzielnej nauki A 1.1.

“Bardzo podoba mi się forma lekcji. Są krótkie, mają dużo ćwiczeń, film wideo i zajmują się tylko jednym tematem na raz. To wszystko sprawia, że łatwo znaleźć czas na przerobienie lekcji i przyswoić sobie nową wiedzę”.

hiszpanski-praktycznie-kurs-od-zera-jesienna-promocja
https://hiszpanskipraktycznie.pl/kurs-online-hiszpanski-od-podstaw/

Do 18.11.23. trwa jesienna promocja! Nie zwlekaj odbierz pierwszą lekcję języka hiszpańskiego oraz rabat na zakup kursu tutaj

Masz pytania? Napisz do mnie: https://hiszpanskipraktycznie.pl/kontakt/.

p.s. Jestem certyfikowaną lektorką j.hiszpańskiego z pasją. Nauczyłam się praktycznego języka hiszpańskiego jako dziecko, mieszkając w Meksyku. Poszerzam swoją wiedzę o języku i kulturze świata hiszpańskojęzycznego, podróżując. Prowadzę bloga o podróżach i języku hiszpańskim, w którym udostępniam swoje materiały dla zainteresowanych osób.

Dodaj komentarz