You are currently viewing 5 rzeczy, które warto przywieźć z Gran Canaria

“Niewiele rzeczy tak bardzo oszukuje, jak wspomnienia” — napisał Carlos Ruiz Zafón w książce „Cień wiatru” (hiszp. Pocas cosas engañan como los recuerdos).

Przeczytaj o 5 rzeczach, które przywiozłam z zimowego urlopu na hiszpańskiej wyspie Gran Canaria.

Kawa z plantacji kawy na Gran Canaria

Na północnym-zachodzie wyspy odwiedziliśmy winiarnię (la bodega) “Bodega los Berrazales” będącą równocześnie plantacją kawy (la finca de café). Podczas lutowej wizyty w gospodarstwie towarzyszył nam niezapomniany zapach kwiatów pomarańczy (el azahar). Uprawia się tutaj również pomarańcze, cytryny, mango, granaty i awokado.

Winnica położona jest w dolinie Agaete u podnóża klifów Tamadaba już od ponad 200 lat.

Od przewodniczki dowiedzieliśmy się, że jest to jedyna w Europie plantacja kawy arabica z Etiopii. Dzięki korzystnemu przepływowi powietrza w dolinie i nietypowemu obsadzaniu kawowców pod winogronami produkuje się kawę jak i wina. W trakcie wycieczki po plantacji i nas chroniła przed promienniami słońca soczysto-zielona roślinność.

Po zwiedzaniu degustowaliśmy aromatyczne wino, świeżo zmieloną kawę, sery i dżem kawowo-jabłkowy. Na zakończenie wizyty w gospodarstwie zakupiliśmy opakowanie miejscowej kawy.

Aloes z Gran Canaria

Jak kupować kosmetyki z aloesem to tylko na Wyspach Kanaryjskich! Nazwa Aloe Vera to naukowo odmiana Aloe Barbadensis z żółtymi kwiatami. Jest ponad 200 odmian aloesu ale nieliczne gatunki mają właściwości lecznicze. Aloe Vera na Gran Canaria rośnie na wulkaniczym podłożu w śródtropikalnym klimacie co korzystnie wpływa na jego naturalny skład i wyjątkową jakość.

Jechaliśmy samochodem krętą trasą z południowej części wyspy (miasteczka Maspalomas), w kierunku najwyższego wzniesienia wyspy Pico de la Nieves. Po drodze w miejscowości Fataga odwiedziliśmy plantację aloe vera Finacas Canaria.

Na miejscu uczestniczyliśmy w prezentacji w języku polskim na temat dobroczynnego wpływu aloe vera na ludzki organizm. Aloe Vera z Gran Canarii możemy spożywać by obniżyć poziom glukozy, nadciśnie czy też oczyścić organizm z toksyn. Gel z aloe vera koi przed promieniowaniem słonecznym i poparzeniami skóry. W sklepie przy plantacji dostępne są kosmetyki zarówno do ciała jak i do twarzy. Producent oferuje swoje produkty w sklepie internetowym. Z uwagi na mały bagaż, zakupiłam jedynie szminkę (el pintalabios) z aloe vera.

Gran Canaria słynie z sosów mojo rojo, mojo verde

W Las Palmas (stolicy Gran Canarii) zaparkowaliśmy przy hali targowej Vegueta (el mercado). Przyciągnęło nas stoisko zielarskie z lokalnymi produktami w tym z intensywnie pachnącymi mieszankami przypraw. Była akurat sobota i musieliśmy czekać w kolejce, bo po świeże zioła i przyprawy czekały kanaryjskie gospodynie.

W sklepiku sprzedawczynie oferowały wiele lokalnych produktów w tym salsas mojo rojo i mojo verde w słoiczkach.

Co to jest mojo rojo? To czerwony, ostry sos na bazie oliwy i octu winnego z papryką słodką i ostrą, kuminem i przyprawami. 

Co to jest mojo verde? To zielony, łagodny sos na bazie oliwy i octu winnego z kolendrą lub pietruszką, kuminem i przyprawami.

Więcej na temat kuchni kanaryjskiej przeczytasz w moim artykule o Teneryfie z 2023 tutaj.

Rum Arehucas z miodem

Na Gran Canaria produkuje się rum z miodem (el ron miel). Jest to bardzo słodki likier, który spożywa się bez dodatków, na zimno, po posiłku.

Inne napoje alkoholowe polecane przez Polaków podróżujących na Wyspy Kanaryjskie to likiery bananowe (el licor de banana).

Co prawda nie dotarliśmy do destylarni w Arehucas ale czytałam wiele pozytywnych opinii w grupach na Facebooku na ten temat.

Bransoletka z lawy wulkanicznej

W Armeñime na Teneryfie ma siedzibę i sklep producent biżuterii z perł (las perlas), który odwiedziłam w zeszłym roku.

Podczas spaceru po obleganym przez turystów porcie Puerto de Mogán, zakupiłam bransoletkę z perłami (la pulsera). Kanaryjski producent „Tenerife Perla” oferuje biżuterię (la joyería) zarówno damską, jak i męską.

Ostatnia rzecz dzięki której wracam myślami do zimowych wakacji ale w ciepłym klimacie to biżuteria z lawy wulkanicznej z Wysp Kanaryjskich. W sklepie w Las Palmas w stolicy Gran Canria w którym wybierałam biżuterię przeczytałam że lawa potrafi uwolnić stłumione emocje, dodać sił witalnych i pobudza kreatywność w realizacji życiowych projektów.

Więcej ciekawostek o Wyspach Kanaryjskich przeczytasz w moim artykule „Relaks z widokiem na Ocean Atlantycki — Teneryfa — co warto?”) tutaj.

Podczas podróży, przekonałam już się wielokrotnie, że znajomość języka hiszpańskiego jest niezbędna.

Dlatego też na co dzień dzielę się praktycznym hiszpańskim — przyjaźnie, przydatnie i z pasją!

  • Brak Ci motywacji i organizacji a podróżujesz do krajów hiszpańskojęzycznych?
  • Nie wiesz, od czego zacząć a podoba Ci się hiszpański?
  • Uczyłeś się kiedyś już hiszpańskiego i potrzebujesz odświeżyć, usystematyzować swoją znajomość podstaw języka hiszpańskiego?
  • Brak Ci czasu na drogi kurs z lektorem?

Szczegóły tutaj.

kurs-online - hiszpanski-praktycznie-od-podstaw-do-samodzielnej-nauki-a-1

Porozmawiajmy, jak uczę hiszpańskiego online!

Umów się na bezpłatną lekcję pokazową, by przekonać się, jak wyglądają moje zajęcia, z jakich materiałów korzystam. Ustalimy poziom językowy oraz co Cię motywuje do nauki języków obcych.

Wybierz dogodny termin tutaj.

Masz pytania? Napisz do mnie: https://hiszpanskipraktycznie.pl/kontakt/.

p.s. Jestem certyfikowaną lektorką j.hiszpańskiego z pasją. Nauczyłam się praktycznego języka hiszpańskiego jako dziecko, mieszkając w Meksyku. Poszerzam swoją wiedzę o języku i kulturze świata hiszpańskojęzycznego, podróżując. Prowadzę bloga o podróżach i języku hiszpańskim, w którym udostępniam swoje materiały dla zainteresowanych osób.

Dodaj komentarz